Утрински Весник
Свет

Русите користат нови тактики во Харков, проценува Институтот за проучување на војната

Mapa Institut.jpg

Темпото на руската офанзива во северниот дел на Харковската област се чини дека е забавено во изминатите 24 часа. Тоа веројатно се должи на новата тактика на руските војници и големите руски загуби. Русите планираат да ги обединат упориштата во Липци и Вовчанск и да создадат гранична „тампон зона“, објави Институтот за проучување на војната.

Институтот наведува дека руските трупи претпочитаат да создадат „тампон зона“ во близина на границата наместо да навлезат длабоко во Харковската област.

Неколку украински воени претставници вчера изјавија дека веруваат дека ситуацијата во регионот Харков полека се стабилизира.

Неколку руски и украински извори, исто така, објавија дека руските војници користат нова тактика во областа – мали напаѓачки групи од не повеќе од пет мажи продираат во украинските позиции и потоа се комбинираат со други мали напаѓачки групи за да формираат поголема ударна група.

Снимката со беспилотно летало, наводно направена во Вовчанск, покажува руска пешадија која дејствува во мали јуришни групи внатре во градот, потврдувајќи ги овие извештаи.

Воените аналитичари веруваат дека употребата на мали јуришни групи сепак може да придонесе за зголемени загуби на руски персонал и опрема и да го забави целокупното темпо на офанзивата на овој фронт.

Еден руски воен коментатор, кој претходно служел како инструктор за единицата „Сторм-З“, се пожали дека снимките од малите руски напаѓачки групи одразуваат лоша обука, а не нови и ефективни тактики.

Украинскиот воен набљудувач Костијантин Машовец истакна дека зголемувањето на руските загуби на овој фронт доведува до забавување на целокупното темпо на офанзивните операции.

Генерал-мајор Анатолиј Бархилевич, началник на Генералштабот на вооружените сили на Украина, посочи дека руските сили изгубиле до 1.740 војници на овој фронт само во последните 24 часа, што е многу висока стапка на жртви.

Институтот не може да ја потврди оваа бројка, но веројатното ниво на жртви е во согласност со целокупното забавување на офанзивата забележана вчера.

Ако темпото на руските операции остане релативно бавно, руските сили најверојатно ќе се фокусираат на консолидирање на нови позиции и градење крило во Харковската област со спојување на групите Липци и Вовчанск и создавање „тампон зона“ во граничната област, наместо да притискаат понатаму во внатрешноста како што претходно беше проценето од Институтот.

Можете да прочитате

Гугл поставува кабел со оптички влакна од Африка до Австралија

Состојбата на Фицо е стабилна, забележително е благо подобрување, велат од болницата

Борел: По пресудата на судот во Хаг, ЕУ мора да избере дали ќе ги поддржи меѓународните институции или Израел