Утрински Весник
Балкан

Мицотакис: Секогаш се стремиме кон добри односи со соседна Турција

20240515100740 Big 730x400 89.webp.webp

Секогаш се стремиме кон добри односи со нашиот сосед. Но, како што добро знаете дека Грција не отстапува од своите цврсти позиции и секогаш самоуверено ќе го брани својот национален суверенитет и суверените права, истакна грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во однос на средбата со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во понеделникот, јави дописничката на МИА од Атина. 

Говорејќи пред граѓаните во областа Еврос, за време на вчерашната негова посета, Мицотакис посочи дека секојпат кога е во конкретниот регион се сеќава на два настани, за кои рече дека „засекогаш ќе останат врежани во неговата меморија“.

Едниот е пожарите во Еврос, а вториот, настаните од март 2020 година со проблемот со мигрантите, за што истакна дека успеаја да ги заштитат границите на Грција и Европа, а „резултатот се гледа и денес“.

-Грција можеби е единствената земја во Европа во која мигрантското-бегалското прашање не е предмет на предизборна дебата. Зошто; Затоа што едноставно успеавме и го контролиравме проблемот. Ефикасно ги заштитивме нашите граници, ја завршивме нашата работа и ја почитувавме нашата обврска кон грчките граѓани, порача Мицотакис. 

Можете да прочитате

Мицотакис уште еднаш повтори дека во овие околности меморандумите нема да се ратификуваат во грчкиот Парламент

Земјотрес ја стресе БиХ

САД и ЕУ покренуваат заеднички механизам за зајакнување на интегритетот на информациите во Западен Балкан