Утрински Весник
Свет

Русија по грешка призна дека Украинците сепак ѝ потопиле воен брод

Русија по грешка призна дека Украинците сепак ѝ потопиле воен брод

Украинските сили пред една година тврдеа дека рускиот воен брод Саратов е целосно уништен, што Русите постојано го негираа. На годишнината од уништувањето, случајно ја признаа загубата. Во исто време, Украинците споделија и видео клип на социјалните мрежи.

dobivaj vesti na viber

Украинската армија пред една година објави дека уништила еден од бродовите на руската Црноморска флота – Саратов. Сепак, руската страна секогаш ги негираше обвинувањата. Вчера, на годишнината од нападот, рускиот командант призна дека борбениот брод навистина бил уништен во гранатирањето. Сепак, признанието беше директно – во Севастопол беше откриена спомен плоча на загинатите морнари во нападот.

„Пред една година во битка го загубивме воениот брод Саратов. Ги загубивме и екипажите на бродовите Орск, Новочеркаск и Цезар Куников“, изјавил командантот на поморската база на Крим во Севастопол, Феликс Менков, пренесуваат руските медиуми. Рускиот командант не го откри точниот број на жртви.

Украинските сили во јавноста објавија видео од ракетниот напад како знак на ова признание и годишнина. Началникот на украинскиот Генералштаб Валериј Залужни на настанот напиша дека „нападите го разбиле митот за неуништливата руска флота“. Истовремено, тој додаде дека ова е уште еден доказ дека непријателот „нема да смее да остане ниту во нивното море, ниту на нивната земја“, пренесе 24.ур.

Уште минатиот мај, американската компанија Максар Технолоџис ги потврди украинските тврдења за уништување на бродот користејќи сателитски снимки. Бродот бил во близина на складиштето за гориво во моментот на нападот. Од понатамошните снимки, компанијата дознала и дека руските сили подоцна го однеле уништениот брод Саратов на Крим на поправка.

Украинците го потопија Саратов точно еден месец по почетокот на руските напади. Три недели подоцна тие го нападнаа и рускиот ракетен крстосувач Москва.

Ракетниот крстосувач, првично наречен Слава, е изграден во 1976 година во Миколаев, Украина. Успешно работи од почетокот на 80-тите години на минатиот век, а потоа во 1990 година се враќа на реновирање во Миколај. Во април 2000 година повторно започна со работа, под новото име Москва. Потоа го замени крстосувачот Адмирал Головка и стана командант на руската Црноморска флота.

Бродот е опремен со 16 противбродски ракети П-1000 Вулкан. Нивниот домет е најмалку 700 километри. Муницијата користи комбинирана шема на летот, што значи дека дел од патувањето патува на голема височина и повторно се спушта пониско во близина на целта, пишува Дневник.хр.

Можете да прочитате

Двајца загинати во торнадо во Тексас и Оклахома, 250.000 домови без струја

Интерпол најавува глобална акција против крадците на автомобили

ЕК го казни производителот на  „милка“ и „тоблероне“ со над 337 милиони евра за задржување на високите цени