Утрински Весник
Свет

„Русија изврши воздушни напади на 800 метри од нашата граница“, изјави претседателот на Романија, Клаус Јоханис

„Русија изврши воздушни напади на 800 метри од нашата граница“, изјави претседателот на Романија, Клаус Јоханис

Руските воздушни напади беа извршени вчера на помалку од еден километар од границата на Романија со Украина, изјави романскиот претседател Клаус Јоханис, поради интензивните напади на украинското пристаниште Измаил.

dobivaj vesti na viber

Јоханис зборуваше по еден ден откако Киев рече дека руски беспилотни летала слетале на романска територија, тврдење што Букурешт го негира.

„Имавме напади токму денес, ми рече министерот за одбрана, кои беа потврдени на 800 метри од нашата граница. Многу, многу блиску“, рече Јоханис на заедничката прес-конференција со премиерот на Луксембург, Ксавиер Бетел.

„Можам да ви кажам никакво парче, никакво беспилотно летало и никаков дел од уред не слета во Романија“, додаде тој.

Украина неколкупати за време на војната извести за сомнително руско оружје, кое прелетало или удирало во соседите, вклучително и членки на НАТО.

Можете да прочитате

Мелони: Италија повеќе не сака да прифаќа мигранти спасени од странски невладини организации

Рама по реакциите за испраќање на КФОР на северот на Косово: „Болно е политичари од лажни профили да манипулираат“

НАТО испраќа нови сили во Косово