Утрински Весник
Свет

Русија до Америка по инцидентот над Црното Море: Спречете ги непријателските летови

Русија до Америка по инцидентот над Црното Море: Спречете ги непријателските летови

Ден по инцидентот над Црното Море, Русија ги повика САД да ги прекинат „непријателските летови“, пренесува АФП.

dobivaj vesti na viber

Медиумот потсетува дека вчера имаше близок контакт меѓу рускиот ловец Су-27 и американскиот воен дрон MQ-9 Reaper. Пентагон тврдеше дека станува збор за „рутински лет“, а Русија го нарече инцидентот „провокација“.

Британскиот министер за одбрана Бен Валас, реагирајќи на инцидентот над Црното Море, ја повика Москва да го почитува меѓународниот воздушен простор.

„Клучната работа овде е дека сите вклучени страни треба да го почитуваат меѓународниот воздушен простор и ги повикуваме Русите да го сторат тоа“, изјави Валас за Ројтерс на саемот за одбрана DSEI надвор од Токио.

„Американците рекоа дека мислат дека тоа е непрофесионален чин“, рече Валас.

Медиумот потсетува дека ова беше првиот физички контакт меѓу руски борбен авион и американски воен дрон од почетокот на војната во Украина пред повеќе од една година. Русија рече дека го смета инцидентот за „провокација“.

Можете да прочитате

(Видео) Потресни сведоштва на украинските деца кои беа вратени од Русија

Пронајдени нови докази за убиството на малолетната Луиза во Германија, оружјето сѐ уште мистерија

Автомобил влетал во пешаци на аеродром во Германија, неколку лица повредени