Утрински Весник
Спорт

Реал Мадрид го обвини судијата за „кражба“ во Ел Класико

Реал Мадрид го обвини судијата за „кражба“ во Ел Класико

Во најголемото дерби на шпанскиот фудбал, Барселона на „Камп Ноу“ го победи Реал Мадрид со 2:1 и на 12 кола пред крајот на шампионатот побегна на врвот на табелата со 12 бода предност. Неколку дена по тој натпревар не стивнуваат обвинувањата од Мадрид дека нивниот тим е оштетен.

dobivaj vesti na viber

Главен судија на натпреварот беше Рикардо Де Бургос Бенгоечеа, а Реал Мадрид ТВ објави четириминутно видео со неговите одлуки за кои тврди дека се на штета на мадридскиот тим.

Клупската телевизија на Реал Мадрид истакнува дека Де Бургос Бенгоечеа работел на штета на клубот „заедно со неговиот верен играч во ВАР, Цезар Сото Градо“, односно дека двајцата ја презеле контролата за да го „држат Реал подалеку од каква било шанса да се бори за титулата“.

Во понатамошниот дел од анализата, судијата е директно обвинет за поразот од Реал, кој тврди дека секоја одлука била на штета на мадридскиот клуб.

Се издвојува дека Серхи Роберто требаше да добие жолт картон во 15. минута, а потоа малку подоцна судијата не успеа јавно да го предупреди и Роберт Левандовски. Неговите критериуми зависеле од дресот што го носи играчот, истакнува Реал Мадрид ТВ, а ниту стартовите на Гави не биле санкционирани со жолти картони.

„Двајцата судии имаа задача да го елиминираат Реал Мадрид од борбата за освојување на Ла Лига. Де Бургос и Сото Градо не ја пропуштија можноста да го сторат тоа“, пренесува „Спорт“ од анализата, која го истакнува поништениот гол на Марко Асенсио во 81. минута.

„Својата одлука ја оправдаа со некои линии, повлекувајќи ги сантиметар овде или таму, со око, како што им одговара“, се тврди и се заклучува: „За да ни ги уништат соништата, тие го признаа голот на Кеси по чист фаул на Левандовски над Карвахал.

Можете да прочитате

Алкараз го „збриша“ Циципас и закажа супер-полуфинале против Ѓоковиќ

Партизан ја доби „мајсторката“ со Цедевита Олимпија, ќе има ли финале против Звезда?

Ал-Итихад го потврди милионскиот договор за Карим Бензема