Утрински Весник
Балкан

Разбојници разнеле банкомат во Загреб, полицијата ја блокирала бензинската пумпа

Capture 10.jpg

Во Загреб во текот на ноќта од четврток кон петок имало нов обид за упад во банкомат.

Мета на крадците овој пат бил банкоматот на Рајфајзен банка, кој се наоѓал веднаш до бензинска пумпа.

„Утринава поминував покрај бензинската пумпа и ја видов полицијата како дежура покрај банкоматот. Некој го разнел во текот на ноќта“, изјави сведок за „24часа“ за кражбата со експлозив што се случи во петокот вечерта во загрепски Бузин. На местото на настанот пристигнала полиција со четири возила. Форензичарите земале мостри.

Отпадоци имало насекаде, а засега нема информации колку пари успеале да украдат. Истрагата е во тек и ќе се испитуваат бројните надзорни камери лоцирани во областа.

Загрепската полиција подоцна го потврди инцидентот.

„Вечерва, 5 јули, околу 3 часот во Нови Загреб, на авенијата Вечеслав Хољевац, на бензинската пумпа, според досега собраните информации, непознат сторител со неутврдено средство предизвикал експлозија на банкомат. Истрагата е во тек а ќе следи и кривична истрага“, беше кратко соопштено, пренесува медиумот.

Можете да прочитате

Вучиќ: Нема да паднеме на провокации, нема да војуваме против Бошњаците

Грција нема да испрати во Украина Ф-16 или противракетни системи

Голем антивладин протест во Тирана, фрлани молотови коктели врз владата и градскто собрание