Утрински Весник
Свет

Би-Би-Си: Се очекува Сунак формално да ја поднесе својата оставка до кралот Чарлс во наредните часови

D187d0b0d180d0bbd181 D0bad0b8d181d0b5d0bbd0be D181d0b5 D0bdd0b0d181d0bcd0b5d0b2d0bdd0b0 D0bdd0b0 D0bfd180d0b0d188d0b0d19a 63dc2e0175f74.jpeg

Се очекува британскиот премиер Риши Сунак, чија конзервативна партија по 14 години власт на вчерашните избори претрпе пораз од лабуристите, во наредните часови формално да му ја поднесе оставката на кралот Чарлс, јавува Би-Би-Си.

Сунак се враќа во Лондон, каде наскоро ќе се сретне со кралот Чарлс, откако успеа да го задржи своето парламентарно место во Јоркшир.

По оставката на Сунак, се очекува кралот Чарлс официјално да побара од лидерот на лабуристите Кир Стармер да формира влада.

Можете да прочитате

Фон Дер Лајен повторно избрана за претседателка на Европската комисија

Италијанска новинарка мора да и плати на Мелони 5.000 евра поради исмевање на нејзината висина

Властите во Парагвај открија повеќе од четири тони кокаин скриени во пратка шеќер