Утрински Весник
Спорт

Ракометарите загубија и во Португалија

Ракометарите загубија и во Португалија
Ss2

Ракометната репрезентација на Македонија загуби од Португалија со 32:27 во четвртото коло од квалификациите за ЕП 2024 и ќе мора да бара начин за пласман на големото натпреварување преку селекциите на Луксембург и на Турција кои веќе еднаш ги победи во овој циклуц.

dobivaj vesti na viber

Македонија добро се држеше во првото полувреме, имаше и предност од 10:11 на седум минути пред одморот, но потоа влезе во нервозен финиш и на Португалците им дозволи да направат серија од пет гола, за предност од 15:11.

Ss1

Мартин Томовски во тој дел од мечот собра четири одбрани, но одличен беше и Капдевиља на голот на Португалија.

Во второто полувреме македонските ракометари влегоа со многу грешки, речиси девет минути не постигнаа гол од игра, а тоа Португалците го искористија да зголемат на 19:11.

До крајот се играше растоварено, со оглед дека победникот веќе беше решен.

Најдобри стрелци кај Португалците беа Итуриза, Мартинс, Фернандеш и Гомеш со по четири постигнати гола, а голманот Капдевиља имаше 15 одбрани.

Во редовите на Македонија, Томовски имаше десет одбрани, а Филип Кузмановски постигна десет гола. Втор најдобар стрелец беше Мартин Серафимов со пет гола.

Ss1

Можете да прочитате

Арсенал пукна „петарда“ во мрежата на Челзи

Албански стратег кој со Шкендија беше шампион во мак-фудбалот е нов тренер на Шкупи

(Видео) Браќата на Јокиќ натепаа навивач на трибина