Утрински Весник
Спорт

Рајо испушти победа против Џирона

Рајо испушти победа против Џирона

Фудбалерите на Рајо Ваљекано и Џирона одиграа 2:2 во 26.коло, во Примера. Мечот го обележа обидот за егзибицијата на Трехо и Иси Палазон кога Рајо не реализираше пенал. Македонскиот репрезентативец Столе Димитриевски имаше една спектакуларна одбрана во второто полувреме.

dobivaj vesti na viber

Рајо водеше двапати, ноXЖирона двапати се враќаше во мечот и на крајот освои бод.

Рајо Ваљекано поведе во 23. минута спектакуларниот гол на Паласон, но во 29. минута Циганков израмни на 1:1.

Трехо во 34. минута погоди за 2:1, а истиот играч во 41. минута пропушти голема шанса за 3:1, но го промаши пенал. ВАР го повторни пеналот, а тогаш Трехо и Иси непотребно експериментираа, Трехо одигра за иси кој шутираше над голот.

Во вториот дел Џирона успеа да дојде до ново израмнување, Циганков во 52. минута ги постигна конечните 2:2.

Рајо Ваљекано сега е осми на табелата со 36 бодови, а Џирона е 11. со 31 поен.

Можете да прочитате

Фулкруг двоен стрелец за Германија против Перу

Реновираната Шпанија блесна против Норвешка, Велс ја изненади Хрватска на „Пољуд“

Ново признание за Меси, репрезентативната база на Аргентина ќе го носи неговото име