Утрински Весник
Спорт

ПСЖ нуди богатство за „Кварадона“

ПСЖ нуди богатство за „Кварадона“

По неверојатната сезона со Наполи, Пари Сен-Жермен се подготвени да го направат 22-годишниот Квича Кварацхелија вториот најскап фудбалер на светот со понуда од 180 милиони евра, која тешко дека ќе ја одбијат во Неапол.

dobivaj vesti na viber

Грузискиот фудбалер пристигна во Наполи од Динамо Батуми за 11.5 милиони евра откако две сезони играше во руската лига, и оваа година во партнерство со Виктор Осимен ги крена Наполи на врвот на италијанската лига и ги однесе првпат во историјта до четврт-финалето на Лигата на шампиони. Во 29 настапи оваа сезона тој има 13 гола и 15 асистенции.

Според италијанскиот спортски весник „Кориере дело спорт“, ПСЖ се подготвени да платат сума од 180 милиони евра, со што тој би се израмнил со Килијан Мбапе како втор најскап трансфер во историјата, зад трансферот на Нејмар од Барселона во ПСЖ, кој чинеше 222 милиони евра.

Можете да прочитате

Фулкруг двоен стрелец за Германија против Перу

Реновираната Шпанија блесна против Норвешка, Велс ја изненади Хрватска на „Пољуд“

Ново признание за Меси, репрезентативната база на Аргентина ќе го носи неговото име