Утрински Весник
Спорт

Прв триумф за тандемот Ивановски – Бугариќ на турнирот во Скопје

Прв триумф за тандемот Ивановски – Бугариќ на турнирот во Скопје

Македонските тенисери Калин Ивановски и Берк Бугариќ остварија триумф во игра на двојки против тандемот од Индија на денешниот меч од Челенџер турнирот во Скопје.

dobivaj vesti na viber

Ивановски и Бугариќ триумфираа против Раџа Пурав и Дивиј Шаран од Индија со 2:1 во сетови (4:6, 6:1, 10:7).

Тие го загубија првиот сет, но покажаа надмоќна игра во вториот, а потоа и славеа со 10:7 за комплетирање на мечот.

За пласман во полуфиналето, Ивановски и Бугариќ ќе играат Петр Ноуза и Ендрју Полсон од Чешка.

Можете да прочитате

(Видео) Среќна „седумка“ за Севилја во Лига Европа, прв пораз во финале за Мурињо!

(Видео) „Ајронмен“ Ѓоковиќ со нова победа во Париз

Македонија со одлична победа над Белгија во Златната европска лига