Утрински Весник
Македонија

Трет министер за здравство најавува укинување на економските директори: Од први јануари 2024 година цел Клинички ќе има само еден директор

Трет министер за здравство најавува укинување на економските директори: Од први јануари 2024 година цел Клинички ќе има само еден директор
Ss2

Министерот за здравство Фатмир Меџити подготвил план за работа со кој од први јануари 2024 година се укинуваат организациските директори, популарно наречени економски директори на секоја од клиниките во Клиничкиот центар „Мајка Тереза“. Само што не се случило укинувањето на економските директори кажуваа и неговите претходници Беким Сали и Венко Филипче, но мандатите им истекоа, а директорите останаа.

dobivaj vesti na viber

„Готова ми е информацијата до Влада. Од првиот ден напорно работам за овој проблем за еднаш засекогаш да се постават работите на Клинички како што треба и тој да функционира многу полесно, поадекватно и поефективно. Информацијата е готова, во договор со Фондот за здравствено осигурување, оти пресметките се прават со почетокот на новата година , најверојатно се очекува од први јануари 2024 година да почне да функционира еден Клинички центар со еден генерален директор. За модалитетите ќе се договориме. Ќе се укинат организациските директори на клиниките. Едвај чекам тоа да се случи, нема повеќе да имаме загубари кои не знаат што работат. Ќе се прават набавки со цел поголемо количество-пониска цена“, рече министерот Меџити.

Ss1

Вели дека со повторното централизирање на функционирањето на Клиничкиот центар тој не измислува топла вода оти тој така функционирал пред 20 години и вели дека, доколку тој остане министер, така ќе продолжи да работи.

Министерот не го интересираат политички притисоци и вели дека тоа мора да се направи бидејќи покрај другите работи, оваа е дел од на што ЕУ го бара нас на патот до членство.

Ss1

Можете да прочитате

Спасовски: Новогодишен пакет од 100 евра за пензионерите, пензионерска картичка со попусти

Стевановиќ: СДСМ нема да се откаже од европска иднина и од држава во која има функционално владеење на правото

Даштевски: Гласањето помина мирно – 24info.mk