Утрински Весник
Македонија

Османи-Брнабиќ: ОБСЕ ги поддржува реформските напори на Србија

Османи-Брнабиќ: ОБСЕ ги поддржува реформските напори на Србија

Спроведувањето на реформите, обезбедувањето на владеење на правото, слободата на медиумите, човековите права – вклучувајќи ги правата на лицата кои припаѓаат на националните малцинства – се главните области во кои ОБСЕ ќе продолжи да и дава поддршка на Србија.

dobivaj vesti na viber

Ова го истакна Претседавачот со ОБСЕ и министер за надворешни работи, Бујар Османи на средбата со премиерката Ана Брнабиќ, денеска во Белград.

Голем дел од мандатот на Мисијата на ОБСЕ во Србија е фокусиран на обезбедувањето и гарантирањето на човековите права и правата на националните малцинства и поддршката на националните власти за решавањето на овие прашања.

„Мисијата на ОБСЕ во Србија ќе продолжи да ја поддржува земјата за понатамошно интегрирање на националните малцинства во српското општество преку директна помош за спроведување на Акцискиот план за реализирање на правата на националните малцинства“, рече Османи.

Покрај тоа, соговорниците се осврнаа и на суштинската поддршка на земјата од страна на Мисијата на ОБСЕ во Србија и за спроведувањето на пописот, изборите на совети на националните малцинства како и за решавање на прашањата поврзани со Советот на албанското национално малцинство.

Османи и Брнабиќ разговараа за актуелните локални и регионални случувања, како и потребата од широк консензус помеѓу земјите учеснички во ОБСЕ за излез од сложената ситуација во којашто се наоѓа Организацијата.

„Наспроти сите предизвици, задоволство ми е што гледам одлична соработка помеѓу Мисијата на ОБСЕ во Србија и националните власти во рамки на експертизата на ОБСЕ. Се надевам дека ќе продолжите добро да ги користите капацитетите на ОБСЕ“, рече Османи.

Уште една од областите во која ОБСЕ ќе продолжи да дава поддршка на Србија е медиумската реформа и Стратегијата за медиуми 2020-2025 и Акцискиот план чија имплементација е клучна за плуралистичка и безбедна медиумска средина и пред сè безбедност на новинарите, додаде Османи.

Можете да прочитате

Мигрант прободен со нож во тепачка, починал во болница

Османи- Влаховски: Ја цениме континуираната поддршка на Словачка за нашите европски интеграции

Судски совет му врати на Пендаровски по критиките: Тоа се нивни видувања