Утрински Весник
Македонија

Приведен гостиварец поради бегство од затвор

Приведен гостиварец поради бегство од затвор

На 16.01.2023, околу 20 часот, во с. Идризово, Скопско, од полициски службеници од СВР Скопје приведен е Ш. Ј. (45) од Гостивар, кој е баран со потерница поради бегство од Казнено-поправната установа „Идризово“, каде што издржувал казна затвор.
Воедно, при легитимирањето пријавениот употребил лажни хрватски документи на име Л. Ј..

dobivaj vesti na viber

За случајот е известен јавен обвинител, а по целосно документирање на случајот, ќе бидат поднесени и соодветни пријави поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело фалсификување исправа, казниво по чл. 378, и кривично дело употреба на исправа со невистинита содржина, казниво од чл. 380 од Кривичниот законик.

Можете да прочитате

Приведени тројца Бугари по пцостите кон македонската полиција

(Видео) Во колона со полициска придружба Бугарите од граница тргнаа кон Скопје

Преминот Деве Баир повторно прооден, МВР го поправи дефектот на системот