Утрински Весник
Спорт

25 милиони евра од трансферот на Мудрик во Челси ќе одат за борците на Украина

25 милиони евра од трансферот на Мудрик во Челси ќе одат за борците на Украина

Украинскиот клуб Шахтјор Доњецк ќе донира 25 милиони долари од трансферната сума за Михаило Мудрик, која ќе ја добие од Челси, на борците и оние кои досега се бореа во војната против Русија. Офанзивецот вчера ја финализираше преселбата во лондонскиот тим за 80 милиони евра, плус 20 милиони во бонуси.

dobivaj vesti na viber

„Го основаме проектот „Срцето на Азовстал“, кој конкретно треба да им помогне на бранителите на Мариупол, загинатите и нивните семејства“, најави претседателот на украинскиот клуб Ринат Ахметов.

„Ќе обезбедам 25 милиони долари од трансферот за да им помогнам. Парите ќе бидат наменети за медицински потреби и за психолошка помош на оние на кои им е потребна“, истакна првиот човек на Шахтјор.

Можете да прочитате

Бензема и Вини за голема победа во продолженија во жестокото мадридско дерби

Билбао ја освои „Месталја“ за полуфинале во Кралскиот куп

Реал го доби евролигашкото „Ел класико“ по драматични продолженија