Утрински Весник
Магазин

Праските ја штитат кожата и помагаат при слабеење

685581 Stvar Ukusa Ls.jpg

Праските се омиленото овошје на многу луѓе, во кое уживаат особено во текот на летото. Препорачливо е да внесете праски колку што можете повеќе во исхраната, бидејќи благодарение на нивните влакна, антиоксиданси и витамини придонесуваат за подобра состојба на организмот.

Позитивно влијание врз дигестивниот систем

Според Health Shots, праските се плодови кои содржат влакна, кои се неопходни за нормално функционирање на дигестивниот систем. Приближно сто грама праски имаат 1,5 грама влакна, а токму влакната се клучни за промовирање на здравото варење, тврди диететичарката Девананда В.М.

Редовното јадење праски помага при проблеми како дијареа и запек бидејќи обезбедуваат непречено варење и функционирање на цревата, истакнува диететичарката.

Влијаат на губење на тежината

Праските се нискокалорични и без маснотии, а благодарение на содржината на влакна, тие се одличен избор за сите оние кои сакаат да ослабат или да ја одржат посакуваната телесна тежина. Праските се одличен избор за ужина, бидејќи тие исто така промовираат чувство на ситост, со што се осигуруваат човекот да не се прејадува во текот на денот и да избере можеби не толку здрави грицки.

Зајакнување на имунолошкиот систем

Освен што се вкусни, праските можат да помогнат во зајакнувањето на имунолошкиот систем. Диететичарката истакнува дека јадењето праски „го зајакнува имунолошкиот систем, штити од болести како што се настинки и ја подобрува целокупната имунолошка функција“, пренесува Health Shots. Ова овошје содржи и полифеноли и антиинфламаторни антиоксиданси кои помагаат да се намали воспалението.

Позитивно влијание врз здравјето на срцето

Оние поединци кои имаат недостаток на калиум треба почесто да јадат праски. Според Health Shots, околу сто грама праски имаат 122 милиграми калиум, кој може да помогне во регулирање на крвниот притисок и одржување на здравјето на срцето.

Заштита на кожата

Јадењето праски ја штити кожата од штетните ултравиолетови зраци благодарение на антиоксидансите, витаминот Ц и бета-каротинот. Ова овошје не само што ја штити кожата, туку и го подобрува нејзиниот изглед, давајќи и поздрав и посјаен изглед.

Влијание врз здравјето на очите

Праските се богати со витамин А и бета-каротен, кои позитивно влијаат на здравјето на очите“, тврди диететичарката. Редовното консумирање на ова многу популарно овошје помага во одржување на добар вид и значително го намалува ризикот од катаракта, пренесува Health Shots.

Можете да прочитате

Украдената слика на Тицијан, пронајдена на автобуска станица во Лондон

Американскиот натпревар во јадење хотдози во живо на Нетфликс

Четиригодишно девојче се здобило со изгореници додека пливалo во море во Грција