Утрински Весник
Македонија

Пожари во Гевгелија и штипско Караорман

Pozhar 2.webp.webp

Изминатото деноноќие, Центарот за управување со кризи (ЦУК) евидентирал два пожара на отворено, кои биле изгаснати од страна на противпожарните екипи.

На запалена ниска вегетација на влезот во Гевгелија било интервенирано синоќа од 18 до 18.50 часот од тим од тројца пожарникари со едно противпожарно возило.

Запалена ниска вегетација горела и во штипското село Караорман. Од 17.45 до 19 часот, огнот го гаснеле седуммина пожарникари со три противпожарни возила.

ЦУК регистрирал вкупно 2.053 повици на единствениот повикувачки број за итни случаи – 112, изминатите 24 часа. Како реални биле категоризирани 53,29 проценти од повиците.

– Кон полицијата биле упатени 56,64 отсто, кон Итната медицинска помош – 27,73 проценти, а кон пожарникарите – 2,06 отсто, од реалните повици, се наведува во соопштението.

Од ЦУК додаваат и дека за денеска во Скопската котлина, има најава за прскање против комарци, авионско и од земја. Во општините Битола и Новаци, предвидено е прскање против комарци и денеска и утре.

– Пчеларите навремено да ги преземат потребните мерки за заштита на пчелите, се додава во соопштението.

Можете да прочитате

СДС и малиот Заев, Филипче жалат што Македонија нема повеќе свиткана кичма во НАТО

ЦУК: Активни се пет пожари – Покрај хеликоптерите денеска се активираат и ер-тракторите

Мицкоски: Направивме се како народ, ред е на Европа да направи нешто за возврат