Утрински Весник
Балкан

Пожар во северозападниот дел на Атина зафати две фабрики

20240710092406 Big 730x400 53.webp.webp

Пожарот што синоќа околу 23 часот избувна во населбата Ахарнес во северозападниот дел на Атина и поради ветерот брзо се прошири, зафати и две фабрики за пластика и хартија, од кои едната целосно изгоре, додека пак утрово огнените јазици се ставени под контрола, јави дописничката на МИА од Атина.

Од бројот 112 за итни повици, до жителите на околните населби беа испратени две пораки, едната за да бидат во состојба на готовност, доколку е неопходна евакуација, а втората да се заштитат од чадот.

Откако пожарникарите во текот на ноќта го гаснеа пожарот, утрово е ставен под контрола и дополнително ќе се проценуваат штетите, а според првичните информации, фабриката за хартија целосно изгорела, додека пак во онаа за пластика сè уште има мали жаришта, а изгореа и неколку автомобили паркирани во близина.

Во борбата со огнените јазици учествуваа над 60 пожарникари со 17 возила, а помагаа волонтери и цистерни од општините.

Можете да прочитате

По петнаесетдневниот топлотен бран во Грција, од денеска пад на температурите

Хакерски напад врз ИТ системот на аеродромот во Сплит

Хорор во дом за стари лица во Хрватска: Убиени 5 лица, маж влегол со пиштол и почнал да пука