Утрински Весник
Магазин

Потенцијално опасен астероид мина крај Земјата на далечина 300.000 километри

Asteroid.webp.webp

Потенцијално опасниот астероид за Земјата, „2024 МК“ мина крај нaшaтa планета на оддалеченост од околу 300.000 километри, соопшти Институтот за применета математика „Келдиш“ при Руската академија на науките.

Инаку, „2024 МК“, релативно голем астероид што ѝ припаѓа на групата Аполо, беше следен од телескопски мрежи додека минуваше околу 300.000 километри покрај Земјата, пренесоа руските меиодуми.

Според Европската вселенска агенција, астероидот првпат е откриен на 16 јуни, а неговата големина се проценува меѓу 120 и 260 метри во ширина. 

Можете да прочитате

Подгответе се – Доаѓа ретрограден Меркур во периодот од 5 до 28 август

Македонија ја доби новата музичка ѕвезда: Талентираниот тинејџер Наум Бумбарески е победник во “Пат до Ѕвездите”

Домашни билки благотворни за опуштање, одмор и поцврст сон