Утрински Весник
Македонија

Постигнат договор за прекин на огнот меѓу Ерменија и Азербејџан

Постигнат договор за прекин на огнот меѓу Ерменија и Азербејџан

Етничките Ерменци во отцепениот азербејџански регион Нагорно-Карабах се согласија на рускиот предлог за прекин на огнот во средата, 24 часа откако Азербејџан вчера почна офанзива за да ја врати контролата врз енклавата во која загинаа десетици, а стотици беа повредени.

dobivaj vesti na viber

Ерменските сепаратисти соопштија и дека прифатиле преговори со Баку за интеграција на регионот, претежно населен со Ерменци, во соседен Азербејџан. Разговоритетреба да започнат во четврток.

Азербејџан претходно го гранатираше регионот Нагорно Карабах, при што биле погодени и цивилни инфраструктурни објекти.

Можете да прочитате

Петровска ги посети војниците кои се дел од силите на НАТО во Бугарија

Министерот за внатрешни е против законот за амнестија

Ковачевски во посета на Дојран