Утрински Весник
Македонија

Почна заедничкиот состанок Вучиќ-Курти

Почна заедничкиот состанок Вучиќ-Курти

Почна заедничкиот состанок меѓу српскиот претседател Александар Вучиќ, косовскиот премиер Албин Курти и претставници на Европската унија во Охрид.

dobivaj vesti na viber

Претходно, шефот за надворешна политика на ЕУ и пратеникот на Унијата за дијалогот Белград – Приштина Мирослав Лајчак имаше оделни средби со Вучиќ и Курти.

Лидерите на Србија и на Косово, Александар Вучиќ и Албин Курти во Вилата Билјана во Охрид разговараат за нормализација на односите, под покровителство на ЕУ.

Можете да прочитате

Наставничка од приватно основно училиште во Скопје, физички нападнала ученичка

Сообраќајка во скопски Аеродром

Апелација одлучи за „Плацеви на Водно“: Мијалков ослободен од затвор, Груевски треба да одлежи седум години