Утрински Весник
Спорт

Лидерот го победи Работнички, Македонија славеше кај Тиквеш, Шкупи освои бод во Струмица, Силекс ја декласира Победа

Лидерот го победи Работнички, Македонија славеше кај Тиквеш, Шкупи освои бод во Струмица, Силекс ја декласира Победа

Апсолутна доминација на гостинските екипи, на денешните натпревари одиграни во фудбалскиот шампионат на Македонија. Совршениот скор на гостите им го расипа Шкупи со ремито 1:1 кај Академија Пандев.

dobivaj vesti na viber

Лидерот на табелата Струга со минимална победа ги однесе бодовите од Скопје. Стружани го победија Работнички со голот на Малески во 28 минута.

Шкупи против Академија Пандев имаше играч помалку од 27.минута. Поради груб старт беше исклучен Адем. Сепак четири минути подцна гостите постигнаа гол преку Маргвелашвили. Бод на „Пандевци“ им донесе Велоновски во 79.минута.

Силекс ја декласира Победа во Прилеп со 5:1, а Македонија ЃП со голот на Фазли во 68.минута го победи Тиквеш.

Резултати:

Академија Пандев-Шкупи 1:1
Победа-Силекс 1:5
Работнички-Струга 0:1
Тиквеш-Македонија ЃП 0:1

Табела:

Можете да прочитате

Роналдо: Поминав низ тежок период, но дознав кој е на моја страна

Катарците и Ретлкиф со „подобрени“ понуди за Јунајтед, акциите на берзата скокнаа!

Швјонтек се повлече од Мајами, се повредила кашлајќи