Утрински Весник
Македонија

Почна судењето за спортските ваучери

Ams.jpg

Обвинителката Лидија Раичевиќ во воведниот говор најави дека обвинението ќе го докажува со многу материјални докази, вештачење но и сведоци.

Таа ги гони 12 мината обвинети за злоупотреба на службената положба и несовесно работење при распределбата на спортските ваучери, a проценета штета e од над 5 милиони евра.

Првообвинетиот Дарко Каевски, ексдиректорот на Агенцицијата за млади и спорт, неговиот наследник Наумче Мојсоски, претседателот на МОК, Даниел Димевски и уште 9 други обвинети пред судот се изјаснија дека не се виновни, а нивните адвокати ќе го побиваат обвинението со докази, сведоци и вештачења.

Судењето продолжува на 19 септември со изведување на докази на обвинителството.

Можете да прочитате

Девојка пронајдена мртва на браната Градче кај Кочани

Од денеска се воведува целосна забрана за движење во шумите

Бешлиовска за тримесечното бебе со модринки: Со име и презиме да бидат прозвани сите што згрешија за овој случај