Утрински Весник
Спорт

Почина легендата на Хајдук, Петар Надовеза

Еквадор пред исфрлање од Мундијалот, доказите за „фалсификувањето“ на Кастилјо се огромни!

Легендарниот поранешен фудбалер, тренер и спортски директор на Хајдук, Петар Надовеза по долго боледување почина на 81 години, потврди клубот од Сплит.

dobivaj vesti na viber

Поранешниот напаѓач 10 години беше фудбалер на Хајдук, четири пати беше тренер на тимот, последен пат во шампионската сезона 2003/04. Тој пристигна во Сплит од Шибеник во 1963 година и трипати го освојуваше Купот на Југославија, а во 1971 година стана шампион со Хајдук. Тој двапати беше најдобар стрелец во Југославија во 1966 и 1971 година.

Тој имаше само еден настап за репрезентацијата на Југославија, а како тренер на „билите“ го освои Купот на Југославија во 1984 година, Хрватскиот куп во 2000 и претпоследната шампионска титула на Хајдук во 2004.

Можете да прочитате

Фулкруг двоен стрелец за Германија против Перу

Реновираната Шпанија блесна против Норвешка, Велс ја изненади Хрватска на „Пољуд“

Ново признание за Меси, репрезентативната база на Аргентина ќе го носи неговото име