Утрински Весник
Свет

По 17 дена пекол големиот шумски пожар во Грција постепено се намалува

По 17 дена пекол големиот шумски пожар во Грција постепено се намалува

Големиот шумски пожар, кој за 17 дена опустоши огромни шумски површини во североисточна Грција, постепено стивнува, иако стотици пожарникари се’ уште се борат со жариштата, соопшти денеска грчката противпожарна служба.

dobivaj vesti na viber

Засилување беше испратено во текот на викендот на шумскиот пожар што гори во регионот на Еврос, во близина на границата со Турција, со што вкупниот број на пожарникари се искачи на 741. На теренот има и 124 возила и два авиони.

Во пожарот загинаа 20 лица, а се претпоставува дека сите жртви се мигранти кои неодамна ја преминале границата со Турција, пренесува „АП“.

До неделата изгореа повеќе од 93.000 хектари земја, покажуваат податоците на службата за итни случаи на ЕУ „Коперник“.

Можете да прочитате

Никој не дојде во градинката за аутистичното девојче (6) – случај што го вознемири регионот

Медведев: Последните случувања во Украина не оставаат други опции, освен директен конфликт со НАТО

(Видео) Руските медиуми: „Главниот командант на Црноморската флота е жив и здрав, седи до Шојгу“