Утрински Весник
Свет

Песков: Односите со Вашингтон на најниско ниво по обвинението за беспилотно летало

Песков: Односите со Вашингтон на најниско ниво по обвинението за беспилотно летало

Кремљ денеска објави дека односите меѓу Русија и САД се во жална состојба и на најниско ниво, откако Вашингтон ја обвини Москва дека соборила американско извидувачки дрон над Црното Море, јави ТАСС.

dobivaj vesti na viber

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков изјави дека немало разговори на високо ниво со Вашингтон за инцидентот.

Тој посочи дека билатералните односи го достигнале најниското ниво, но дека во исто време Русија никогаш не одбила конструктивен дијалог, „ниту го одбива сега“.

Можете да прочитате

(Видео) Еден загинат, 33 повредени во напад на станбена зграда во Запорожје

Пукање во училиште во Денвер – ученик повреди двајца професори, полицијата трага по напаѓачот

Шведска го усвои законот за пристапување во НАТО додека чека ратификација