Утрински Весник
Магазин

Партибреjкерси прославија „40 години рокенрол“

Партибреjкерси прославија „40 години рокенрол“

Легендарниот бенд Партибрејкерс прослави 40 години постоење, а по тој повод приредија рокенрол забава за паметење на Саемот во Белград, пишуваат српските медиуми.

dobivaj vesti na viber

Партибрејкерс ги отсвиреа своите големи хитови, а публиката уживаше во добрата музика и атмосфера, се наведува во написите.

„Да направиме заедно едно грејно тело. Одовде изгледа одлично“, изјави фронтменот на бендот на почетокот на концертот.

Овој бенд е основан во август 1982 година, а бендот го сочинуваа Зоран Костиќ-Цане, тапанарот Горан Булатовиќ-Манца, гитаристот Небојша Антонијевиќ-Антон и гитаристот Љубиша Костандиновиќ.

Првиот концерт го имаа на 4 октомври 1982 година во „Дадово“, како воведна група на „Педесеттите“, а публиката тогаш беше сведок на испишувањето на историјата. Она што започна на овој концерт, пред се благодарение на Цане и Антон, продолжува и денес со истата енергија и порака, за што вистински показател е синоќешниот настап, пишува во новинарските извештаи.

Можете да прочитате

Клои Кардашијан во интимна прегратка на Микеле Мороне

(Видео) Џулија Робертс избегнала незгода додека го снимала „Билет за рајот“

Ријана ќе настапи на полувремето на „Супербоул“ во Аризона