Утрински Весник
Спорт

Панатинаикос му се приклучи на Реал на кошаркарскиот фајналфор

20240508082922 Big 730x400 38.webp.webp

Кошаркарите на Панатинаикос изборија настап на фајналфор турнирот во Евролигата откако во решавачкиот петти натпревар на домашен паркет во Атина го совладаа синоќа Макаби од Тел Авив со 81-72 (19-21, 22-20, 17-15, 23-16) и славеа во четвртфиналната серија со 3-2.

Во неизвесен натпревар, Кендрик Нан беше убедливо најдобриот играч на домашната екипа со 26 поени, четири асистенции и пет скокови. Костас Слукас додаде 15 поени со шест скокови.

Најдобар играч на Макаби беше Лоренцо Браун со 19 поени, седум асистенции и четири скокови.

Претходно, пласман на завршниот турнир обезбеди Реал Мадрид, а денеска се на програмата решавачките петти натпревари меѓу Монако – Фенербахче и Барселона – Олимпијакос.

Домаќин на фајнлфорот, по рекорден трет пат, ќе биде Берлин, кој го организираше завршниот турнир во 2009 и 2016 година.

Можете да прочитате

Белингем најскап фудбалер во светот

Штетата од несреќата на Перез ќе го чини Ред Бул три милиони долари

Откажана мото ГП-трката во Индија