Утрински Весник
Македонија

Овие пет хороскопски знаци се најголемите нарци

D0bcd0b0d180d182 D19cd0b5 D0b1d0b8d0b4d0b5 D0bdd0b0d198d181d180d0b5d19cd0b5d0bd D0bcd0b5d181d0b5d186 D0b7d0b0 D0bed0b2d0b8d0b5 4 D185 63dc34dbd0317.jpeg

Иako самољубието може да биде позитивно, кај некои луѓе оваа карактеристика преминува во нарцизам. Нарцисоидните поединци често се грандиозни, бараат внимание и восхит од другите и се познати по недостатокот на емпатија. Според астролозите, одредени хороскопски знаци се повеќе склони кон вакво однесување од другите. Еве ги знаците.

Лав
Лавовите се познати по желбата за внимание и потребата да бидат во центарот на работите. Со нив владее Сонцето, симболизирајќи го егото и идентитетот, што може да ја објасни нивната склоност кон нарцизам. Лавовите сакаат да добиваат пофалби и често се чувствуваат супериорни во однос на другите.

Шкорпија
Скорпиите се интензивни и страсни, а нивната тенденција да манипулираат и контролираат може да ги направи нарцисоидни. Тие имаат длабока потреба да ги контролираат ситуациите и луѓето, што може да резултира со нарцисоидно однесување, особено во меѓучовечките односи.

Овен
Овните се симбол на лидерство и иницијатива. Родените во овој знак често се амбициозни и ориентирани кон целта, но нивната директност и самодоверба може да се претворат во егоизам и нарцизам. Овните знаат да бидат нетрпеливи и да имаат високо мислење за себе, што ги прави склони кон нарцисоидни тенденции.

Близнаци
Близнаците се познати по својата дружељубивост и приспособливост, но поради нивната површност и променливост можат да изгледаат нарцисоидно. Тие често се фокусирани на стекнување знаење и информации кои можат да ги искористат за подобрување на сопствениот статус и имиџ во општеството.

Вага
Вагите се стремат кон хармонија и рамнотежа, но нивната потреба за надворешно препознавање и одобрување може да ги доведе до нарцисоидно однесување. Често се опседнати со сопствениот изглед и туѓата перцепција за сопствената слика, што поттикнува нарцизам.

Можете да прочитате

Меџити: Тројца-четворица пратеници од Европскиот фронт ќе бидат дел од новото мнозинство

Уставниот суд денеска избира претседател

Османи во Прага на неформален НАТО министерски состанок