Утрински Весник
Свет

Откриена причината за смртта на Тина Тарнер

Откриена причината за смртта на Тина Тарнер

Музичката дива Тина Тарнер почина во својот дом во Швајцарија по долго боледување, а нејзините претставници потврдија дека кралицата на рокенролот починала од природна смрт, пренесува „Дејлимејл“.

dobivaj vesti na viber

Познато е дека Тина се борела со рак на дебелото црево и страдала од висок крвен притисок повеќе од четири децении.

Кралицата на рокенролот претходно во своите мемоари зборуваше за бубрежни заболувања.

Во 2016 година, нејзините бубрези функционираа со само 30 проценти, а Тарнер рече дека не и требаат лекови.

Во 2017 година, Тина имаше операција за трансплантација на бубрег, која ја донира нејзиниот сопруг Ервин Бах. Операцијата беше успешна, но сепак имаше здравствени проблеми.

Открила дека страда од вртоглавица, заборавеност и повремена дијареа.

„Знам дека мојата медицинска авантура е далеку од завршена. Секогаш треба да се направи уште еден тест, назначување на друг лекар или биопсија“, напиша Тина во своите мемоари во 2017 година.

Можете да прочитате

Бремен маж на насловна на познат магазин го шокираше светот: „Јас сум доказ дека може“

Серија напади врз Русија: Гранатирани села, беспилотни летала погодија складиште за гориво

За една недела во САД починале три деца во вжештени автомобили: полицијата апелира родителите да не ги оставаат децата сами во автомобил