Утрински Весник
Свет

Орбан во Пекинг на „Мировна мисија 3.0“

20240708071553 Big 730x400 89.webp.webp

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска пристигна во Пекинг на разговори со кинескиот претседател Си Џинпинг, изјави шефот на прес-службата на Орбан, Барталан Хавас.

-Мисијата на премиерот Виктор Орбан за постигнување мир продолжува, изјави Хавас.

Тоа е трето ненадејно патување на Орбан откако Унгарија го презеде ротирачкото претседателство со Европската унија на почетокот на јули.

Орбан минатата недела отпатува во Украина и Русија на, како што рече, „мисија за мир“. Toj своето патување го означи како „Мировна мисија 3. 0“ на „X“.

Минатиот месец ЕУ ги отвори преговорите за членство со Украина, изразувајќи ја својата политичка поддршка за Киев во услови на тековната војна на Русија против Украина. 

Можете да прочитате

Фон Дер Лајен повторно избрана за претседателка на Европската комисија

Италијанска новинарка мора да и плати на Мелони 5.000 евра поради исмевање на нејзината висина

Властите во Парагвај открија повеќе од четири тони кокаин скриени во пратка шеќер