Од парите на Барселона за судиите се купувале авионски билети, пршута и тостери

Еквадор пред исфрлање од Мундијалот, доказите за „фалсификувањето“ на Кастилјо се огромни!

Нови шокантни детали се појавија за скандалот што ја тресе Шпанија откако обвинителството пред две недели поднесе обвинение за корупција против Барселона и нејзините поранешни претседатели Хосеп Марија Бартомеу и Сандро Росело. Тие се обвинети дека од 2001 до 2018 година на Хозе Марија Енрикез Негреира, поранешен шеф на судиите во Ла Лига, и на неговата компанија исплатиле вкупно 8,4 милиони евра.

За возврат, Негреира им делегирал судии кои одговараат на Барселона и гарантирал дека тие ќе судат за нив. Интересно, иако во периодот кога Барселона е обвинета за потплаќање судии, нејзин претседател во првиот мандат (2003-2010) беше и сегашниот Жоан Лапорта, но тој не е осомничен за кривичното дело. И покрај ова, Хавиер Тебас, првиот човек на Ла Лига изјави дека Лапорта мора да поднесе оставка.

Единствениот услов под кој може да остане претседател на Барселона, додаде Тебас, е да каже сѐ што знае за поткупот на судиите. И додека Лапорта жестоко негира дека Барселона некогаш и под некои околности плаќала судии, новите докази објавени во медиумите го покажуваат спротивното.

„Ел Мундо“, еден од најугледните европски дневни весници, ги објави сметките на компанијата на Негреира, кои докажуваат дека тој со парите од Барселона купувал разни подароци за судиите, авионски билети, но и пршута и тостери. Ова беше откриено со преглед на сметките запленети од шпанската даночна управа како дел од истрагата против Барселона.

„Ок Диарио“ ги објави, а сите шпански медиуми ги пренесоа, пораките на WhatsApp што Хавиер Енрикез, син на корумпиран висок судски функционер, му ги испратил на Алберто Солер, тогашниот директор на Барселона, во 2017 година. Тие се фалат дека Жил Манцано, шпанскиот интернационален судија, намерно судел против Атлетико Мадрид во реваншот од полуфиналето на Купот на Кралот.

„Тој судеше сѐ за вас, беше премногу очигледно. Грешките на судијата, пеналот и поништениот гол беа во корист на Барселона. Тие беа толку очигледни. Сите картони за Барселона беа доделени правилно, освен за Бускетс. Ве молиме запомнете што ви напишав претходно за Луис Суарез. Се гледаме подоцна, кога вие сакате“, му пишува синот на корумпираниот судија на директорот на Барселона откако судијата ја поддржал Барселона кон финалето на Купот во 2017 година.

Барселона го доби првиот натпревар на гостински терен со 2:1, но очигледно сакаше дополнително да се обезбеди пред реваншот на домашен терен. Манцано направи сѐ за да си ги покрие трагите, а со тоа ги исклучи играчите на Барселона, Серхи Роберто и Луис Суарез. Но, првиот беше исклучен во 57. минута, кога Барселона водеше со 1:0, а вториот на крајот од мечот кој заврши 1:1 бидејќи Атлетико израмни во 83. минута. Сепак, пред тоа беше исклучен и Јаник Караско.

Атлетико подоцна постигна гол со играч помалку за 1:1, но Манцано го поништи голот на Антоан Гризман поради непостоечки офсајд. Десет минути подоцна го исклучи Караско од Атлетико Мадрид. Во 83. минута судијата мораше да досуди пенал против Барселона бидејќи Жерар Пике го собори Кевин Гамеиро кој погоди од белата точка.

Атлетико потоа тргна по гол за продолжение со десетмина фудбалери, но не успеа, иако во последната минута Манцано повторно мораше да му покаже црвен картон на играч на Барселона. Луис Суарез беше исклучен бидејќи го удри Коке со лакот во вратот.

Последиците по оваа фарса беа такви што навивачите на Атлетико Мадрид не го заборавија и не му простија на Манцано во судскиот процес против нивниот клуб, но дури и Барселона, иако фаворизирана, беше незадоволна од тоа како беше десеткувана од судијата.

ЛШ во ракомет: Барселона на чекор до полуфинале

Олимпискиот оган попладневно во Атина ќе им биде предаден на организаторите на ЛОИ „Париз 2024“