Утрински Весник
Македонија

Обвинителите се сретнаа со косовските колеги за да обезбедат докази за случајот на Онкологија

Обвинителите се сретнаа со косовските колеги за да обезбедат докази за случајот на Онкологија

Тим од обвинители од Јавното обвинителство во текот на вчерашниот ден беше во косовското Обвинителство и оствари директна средба за обезбедување докази во врска со предистрагата поврзана со работата на Клиниката за радиотерапија и онкологија.

dobivaj vesti na viber

Од косовските органи, преку контакт-точките во Европската правосудна мрежа, се побарани конкретни податоци неопходни за проверка на наводите врз основа на кои беше почната предистрагата. Притоа косовските обвинители изразија подготвеност за соработка и за обезбедување на потребните податоци, објавија од Обвинителството.

Како што се додава, во следниот период, во зависност од потребите на предистрагата за обезбедување докази, слична ваква средба ќе биде организирана и во Обвинителството во Албанија.

Во меѓувреме, како што информираат од ОЈО, тимот на обвинители продолжува да ги презема сите дејства за целосно испитување на настанот. Секојдневно се вршат распити на пациенти и нивни блиски, на стручни медицински и на други лица што би можеле да имаат определени сознанија.

Министерството за здравство до Јавното обвинителство го достави извештајот од Државниот здравствен и санитарен инспекторат, кој се однесува на работата на Клиниката за онкологија.

Исто така, по наредба на јавните обвинители, во тек е финансиска истрага, како и детаљно вештачење на економско-финансиското работење на Клиниката, кое го вршат тим од вешти лица, ревизори од Државниот завод за ревизија и претставници на Фондот за здравствено осигурување.

Можете да прочитате

Петровска ги посети војниците кои се дел од силите на НАТО во Бугарија

Министерот за внатрешни е против законот за амнестија

Ковачевски во посета на Дојран