Утрински Весник
Спорт

Најмалку три недели пауза за Де Јонг

Најмалку три недели пауза за Де Јонг

Фудбалерот од средниот ред на Барселона, Френки де Јонг ќе отсуствува најмалку три недели поради повреда на зглобот, потврди тренерот Чави.

dobivaj vesti na viber

Холанѓанецот го напушти теренот против Селта по 30 минути игра во првото полувреме. До тој момент тој ја одигра секоја минута во Примера.

„Ова е голем хендикеп за нас“, рече Чави и додаде: „Френки е клучен за нашата игра, особено ако се земе предвид одличната форма во која се наоѓаше. Најмногу од него ќе зависи колку ќе отсуствува, но и ние ќе треба да процениме како се чувствува по следната репрезентативна пауза“.

Барселона вечерва ќе и гостува на Мајорка, по што следува натпревар со Севилја и натпревар од групната фаза од Лигата на шампионите во Порто на 4 октомври.

Последниот меч пред паузата Каталонците ќе го одиграат против Гранада на 8 октомври.

Foto/ EPA

Можете да прочитате

(Видео) Астон Вила го декласира Брајтон, хет-трик на Воткинс

Џинтоли: Сакавме да го продадеме Влаховиќ…

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања