Утрински Весник
Македонија

Наутро магла, преку ден сончево и топло

Времето денеска наутро ќе биде со услови за појава на магла по одделни котлини, а преку ден сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од западен правец. Минималните температури ќе бидат во интервал од – 2 до 4, а максималните ќе достигнат од 13 до 20 степени.

Во Скопје ќе преовладува сончево време со мала до умерена облачност и претежно тивко. Минималните температури ќе се спуштат до нула, а максималните ќе достигнат до 17 степени.

До сабота ќе се задржи стабилно и суво време со услови за појава на утринска магла по одделни котлини. Од недела под влијание на влажен бран, времето ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд кои наместа ќе бидат пообилни. Температурите ќе се задржат над просекот за овој период од годината. 

Можете да прочитате

Битиќи до Славески: Оваа Влада го зголеми стандардот на нашите сограѓани за точно 10 процентни поени

Тошковски: Однесувањето на премиерот Џафери спрема вработените во МВР е недозволиво

Османи, Ванковска и Димитриевски надминаа над 1.000 собрани потписи