Утрински Весник
Магазин

Овие млечни производи предизвикуваат надуеност и проблеми со варењето

Млечните производи, познати по својата хранлива вредност и придонес за здравјето на коските, се составен дел на многу диети. Сепак, за некои поединци, конзумирањето на одредени млечни производи може да доведе до надуеност и проблеми со варењето.

Додека млечните производи содржат есенцијални хранливи материи како што се калциум и протеини, некои поединци може да доживеат дигестивни непријатности поради нетолеранција на лактоза или чувствителност на одредени компоненти во млечните производи.

Разбирањето кои млечни производи можат да ја влошат надуеноста и варењето е клучно за оние кои сакаат да постигнат рамнотежа помеѓу искористувањето на хранливите придобивки од млечните производи и минимизирањето на потенцијалните пречки за губење на тежината.

Полномасно млеко

Полномасното млеко, иако е богат извор на есенцијални хранливи материи како калциум и витамин Д, може да ја влоши надуеноста, варењето и да придонесе за зголемување на телесната тежина кај некои луѓе. Полномасното млеко содржи лактоза, шеќер кој бара доволно нивоа на ензимот лактоза за правилно варење.

Луѓето со нетолеранција на лактоза може да доживеат надуеност и проблеми со варењето додека нивните тела се борат да ја разградат и апсорбираат лактозата. Покрај тоа, полномасното млеко е богато со заситени масти и калории, што може да придонесе за прекумерен внес на калории и потенцијално да ги попречи напорите за губење на тежината.

Најважниот млечен производ што луѓето треба да го избегнуваат доколку имаат нетолеранција на лактоза и хронични гасови е кравјото млеко. Млекото има поголема количина на лактоза од многу други млечни производи.

Сирење

Сирењето, иако е вкусен и разноврсен додаток на многу јадења. Но, одредени сирења содржат лактоза, па оние со нетолеранција на лактоза може да доживеат дигестивни проблеми.

Покрај тоа, сирењето често е богато со заситени масти и калории. Редовното консумирање сирење, особено во големи количини, може да придонесе за зголемен внес на калории, што потенцијално ги попречува целите за слабеење.

Благи јогурти

Многу јогурти со вкус содржат додадени шеќери. Високата содржина на шеќер во овие јогурти не само што го зголемува внесот на калории, туку може да доведе и до скокови на шеќерот во крвта, потенцијално да влијае на нивото на енергија и да ја зголеми желбата за повеќе слатка храна.

Можете да прочитате

Газираните сокови придонесуваат за ќелавост кај мажите

Едноставен тест дома со кој ќе откриете дали ви се затнати крвните садови

Зошто треба да пиете чај од хибискус наместо зелен?