Утрински Весник
Свет

Напади со беспилотни чамци врз руското црноморско пристаниште Новоросијск

20240703082550 Big 730x400 32.webp.webp

Напад со брод без екипаж беше извршен ноќеска врз руското црноморско пристаниште Новоросијск, објавија локалните власти.

Градоначалникот на градот во јужниот регион Краснодар, Андреј Кравченко, на Телеграм напиша дека заканата сега е укината, но пристапот до локалната плажа и шеталиштето ќе биде ограничен додека не се провери областа.

Автомобилскиот сообраќај на мостот Крим, кој го поврзува рускиот анектиран украински полуостров со Краснодарската област, ноќеска беше привремено запрен на околу еден час.

Засега нема реакција од украинските власти. Локалните жители пишуваат на Телеграм за силни експлозии и пожар во планинска област над Новоросијск.

Од целосната инвазија на Русија на соседната земја пред повеќе од две години, украинските вооружени сили редовно вршат напади со беспилотни летала и чамци без екипаж против руски цели на брегот на Црното Море, вклучително и на Крим.

Можете да прочитате

Тело на новороденче пронајдено во канта за ѓубре, уапсени маж и жена во Лондон

Трагедија во Швајцарија: Три лица настрадаа кога се урна скеле на зграда висока 60 метри

Во близина на Москва се урна патнички авион, загинаа три лица