Утрински Весник
Балкан

Молњи предизвикаа два шумски пожари на грчкиот остров Тасос

Mol I.png

Силни и интензивни молњи рано утрово предизвикаа два различни шумски пожари во северозападниот дел на грчкиот остров Тасос, јави дописничката на МИА од Атина.

Како што информираа од противпожарната служба на Грција, интервенираат 32 пожарникари со група пешадиски тим, 13 возила, еден авион и два хеликоптери, а помагаат и цистерни од општините.

Паралелно од градот Кавала со траект на островот се пренесуваат уште 18 пожарникари со група пешадиски тим и пет возила, а со хеликоптер на Тасос пристигнува уште еден пешадиски тим со осум пожарникари.

Можете да прочитате

По петнаесетдневниот топлотен бран во Грција, од денеска пад на температурите

Хакерски напад врз ИТ системот на аеродромот во Сплит

Хорор во дом за стари лица во Хрватска: Убиени 5 лица, маж влегол со пиштол и почнал да пука