Утрински Весник
Магазин

Наоми Кемпбел за зависноста од дрога: беше страшно да се погледнам во огледало

Наоми Кемпбел за зависноста од дрога: беше страшно да се погледнам во огледало

Наоми Кемпбел, црниот пантер како што ја нарекуваат многумина, во новиот документарен филм „Супермодели“ (The Super Models) откри дека зависноста од дрога во 90-тите речиси ја убила.

dobivaj vesti na viber

Една од најубавите светски манекенки тогаш беше на врвот на кариерата. Таа призна дека се свртела кон кокаинот за да заборави на траума од детството и да се помири со смртта на италијанскиот дизајнер и нејзин близок пријател Џани Версаче.

„Една од работите што се обидував да ја сокријам беше тагата. Зависноста е таква. Зависноста е опасна работа, навистина е. Мислиш дека ќе ја залечи раната, но нема. Тоа може да предизвика многу страв и вознемиреност,“ открива Наоми во документарецот.

„Џани ќе ме натераше да излезам и да продолжам понатаму кога не мислев дека можам. Кога почина, мојата тага стана преголема,” додава таа.

Легендарниот модел пет години се бореше со зависноста, а во 1999 година колабира за време на снимање. Тогаш, вели таа, сфатила дека мора да се пријави на рехабилитација.

„Тоа беше една од најдобрите работи што можев да ги направам за себе во тоа време. Беше страшно да се погледнам во огледало. Не можете да ги скриете чувствата. Беше многу болно,” открива Наоми, која тврди дека главниот предизвикувач поради кој почнала да зема супстанции е траума од детството. Имено, познатата манекенка пораснала без својот татко кој ја напуштил мајка ѝ додека била бремена.

Можете да прочитате

По 27 години во Лас Вегас уапсен маж за убиството на раперот Тупак

Ед Ширан ќе објавува албум за секое годишно време

(Видео) Мик Џегер: Каталогот на бендот нема да им го оставам на децата, што ќе им се 500 милиони долари