Утрински Весник
Балкан

На Кристофер Хил му се заканувале со смрт при посета на Филозофскиот факултет во Нови Сад

Kristofer Hil 1 1.jpg

Смртни закани до американскиот амбасадор Кристофер Хил и професорот од Универзитетот во Нови Сад Динко Грухоњиќ се појавија на социјалните мрежи, по вчерашната посета на амбасадорот на Филозофскиот факултет.

Како што пренесува порталот Автономија од Нови Сад, на социјалните мрежи пишува „Куршум за двајцата“.

Филозофскиот факултет соопшти дека американскиот амбасадор Кристофер Хил го посетил тој факултет и Катедрата за медиумски студии, каде разговарал со деканот Иван Живанчевиќ Шеќеруш и продеканот за меѓународна соработка Зоран Пауновиќ, по што го обиколил мултимедијалното ТВ студио, кое е изградено со помош на Амбасадата на САД.

Се додава дека амбасадорот Хил разговарал со наставниците и учениците за состојбата со слободата на медиумите во Србија и за заканите добиени за новинари, професори и студенти во Нови Сад.

На таа тема, амбасадорот Хил на факултетот одвоено разговараше со Динк Грухоњиќ од Катедрата за медиумски студии на Филозофскиот факултет, кој неодамна беше цел на закани, по што даде интервју и за студентската веб-страница „Универзитетско ехо“ чие создавање беше помогнато и од Амбасадата на САД.

Студентскиот парламент на Филозофскиот факултет поднесе извештај до Етичката комисија на Факултетот против професорот Грухоњиќ за наводен говор на омраза.

Грухоњиќ беше обвинет за говор на омраза врз основа на монтирана видео снимка од форумот во Дубровник од пред една година, каде што наводно величеше воен злосторник од Втората светска војна (Динк Шакиќ), што професорот остро го демантираше и потсети дека целата негова кариера како новинар и професор помина како доследен борец против национализмот и против глорификацијата на политиката за воени злосторства во регионот.

Можете да прочитате

(Видео) Од невреме во Хрватска гром запали куќа, автомобили заглавени во вода

(Видео) Протести во Тирана со експлозии пред влезот на Градското собрание

Германскиот емисар за Западен Балкан, Сарацин во Приштина на средба со Османи