Утрински Весник
Магазин

Најголема сина дупка откриена 420 метри длабоко во океанот, научниците сé уште не го достигнале дното

688z387 Untitled 1 6633ddb313446.jpg

Научниците се на работ да откријат колку може да биде голем и длабок океанот, бидејќи открија она што се вика најголема „сина дупка“. Овој природен феномен се наоѓа веднаш надвор од полуостровот Јукатан, во близина на Мексико и Белизе и е „најдлабоката позната сина дупка“ во светот со длабочина од најмалку 420 метри под морското ниво, пишува „Унилад“. А за работите да бидат уште позачудувачки, научниците сè уште не ни дошле до дното.

Научниците го детализираа огромниот простор и што тоа би можело да значи за идните студии за подводниот живот и како се формираат „сините дупки“. Овие карактеристики се всушност морски пештери, за кои се верува дека биле формирани и врежани во текот на илјадници години од глацијално истекување за време на леденото доба.

Тие се обично неколку стотици метри под површината на океанот, а многу нуркачи и морски истражувачи не успеале да стигнат до самото дно за да видат што се случува во нивната база. Ограничениот кислород може да биде една од најголемите грижи за оние кои сакаат да нуркаат и да видат што има внатре, а некои од овие морски пештери може да бидат дом на гасен водород сулфид, што го прави токсично нуркањето без соодветна обука и опрема.

Најголемата сина дупка – позната како Таам Ја’ Блу Хол – првично се мислеше дека е околу 300 метри, но минатиот декември беше пресметано дека е уште подлабока и се протега понатаму кон дното на океанот. Се сметаше дека претходните погрешни мерења се должат на ограничувањата во технологијата на ехо-сонари, која користи звучни бранови за да ја одреди длабочината и да пресмета колку се протега дупката.

Овој пат за да ги добијат вистинските мерења или барем да добијат попрецизен приказ додека конечно не стигнат до дното, научниот тим користел профил на спроводливост, температура и длабочина што значи дека може подобро да разберат колку далеку и колку длабоко оди.

Можете да прочитате

Украдената слика на Тицијан, пронајдена на автобуска станица во Лондон

Американскиот натпревар во јадење хотдози во живо на Нетфликс

Четиригодишно девојче се здобило со изгореници додека пливалo во море во Грција