Утрински Весник
Македонија

Мигранти од Мароко проселе во училиштен двор во Струмица

Расчистен физички напад врз новинар во Тетово

Полицијата пронашла двајца мигранти од Мароко кои заедно со уште три лица-мигранти проселе во двор на училиште во Струмица.

dobivaj vesti na viber

„Денеска (25.11.2022) во 14.45 часот на булевар „Маршал Тито“ во Струмица, полициски службеници од Полициската станица Струмица постапувајќи по претходно изготвен оперативен план за безбедност во и околу училиштата кој се спроведува на територија на целата држава, пронашле двајца мигранти од Мароко, кои заедно со уште три лица-мигранти проселе во двор на училиште во Струмица“, информираа од МВР.

Мигрантите ќе бидат пренесени во прифатно-транзитен центар „Винојуг“ во Гевгелија. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Можете да прочитате

Бугарското МНР со нота ќе бара да им се обезбеди пристап на Бугарите на 4 февруари

Таравари повикува на смирување на тензиите меѓу Северна Македонија и Бугарија

Аеродром е првата општина што воведува текбол во основните училишта