Утрински Весник
Спорт

Мерцедес подготвува радикални промени

Мерцедес подготвува радикални промени

Првиот човек на Мерцедес, Тото Волф најави коренити промени во својот тим.

dobivaj vesti na viber

Првата трка сезонава заврши со доминантна двојна победа на Ред Бул, додека возачите на Меррцедес, Луис Хамилтон и Џорџ Расел беа петти и шести.

Ова предизвика реакција од шефот на Мерцедес, Тото Волф.
„Со оглед на разликата што е создадена во првенството, секако дека размислуваме за коренити промени, но тоа се промени за кои треба време да станат решение пред се во воздушниот тунел и тоа не може да се случи преку ноќ. Се уште бараме каде можеме да го подобриме болидот, бараме потенцијал за развој и само по неколку трки промените ќе бидат видливи“.

„Сè на сè, имаме многу работа да направиме бидејќи е јасно дека треба да ги поправиме работите што не се во ред, а јазот во перформансите е голем и изгледа дека ќе продолжи да се зголемува. Нашето темпо не е добро и работиме напорно за да разбереме што можеме да направиме за да се поправиме во блиска иднина“, изјави Волф.

Можете да прочитате

Зинченко благодарен на Уфа, но не сака ниту да го спомене името Русија

Како пилешкото кари ја „десеткуваше“ холандската репрезентација

Англиските играчи шокирани од изведбата на нивната химна