Утрински Весник
Македонија

Мечка и две мечиња убиени во Жировница

Мечка и две мечиња убиени во Жировница

Во село Жировница, Општина Маврово – Ростуше, се убиени мечка и две мали мечиња, соопшти директорот на Државниот инспекторат за животна средина, Сретен Стојковски.

dobivaj vesti na viber

„Денеска бевме запрепастени дека во село Жировница се убиени мечка и две мечиња“, изјави тој.

Појасни дека по пријава на националниот парк Маврово, Државниот инспекторат за животна средина пристапил на лице место.

Според информациите на надлежните утрово во близина на селото Жировница, пред влезот во селото од страна на ренџерската односно чуварската служба, било забележано дека се отстрелани три мечки -Женка со две мали мечиња.

Можете да прочитате

(Видео) Стоилковски: Дали Артан Груби ја уортачи Македонија со бугарски мафијаш, кој се наоѓа во притвор?

Лица од Битолско фатени додека сечеле доводен бакарен кабел за напојување со електрична енергија

Почнува новата редовна авиолинија Скопје – Љубљана