Утрински Весник
Спорт

Меч каков што ретко се гледа! Мареј го доби Кокинакис по 5 часа и 45 минути битка

Меч каков што ретко се гледа! Мареј го доби Кокинакис по 5 часа и 45 минути битка

Поранешниот светски рекет број 1, Шкотланѓанецот Енди Мареј успеа да се врати од два сета негатива за луда 4:6/6:7(4)/7:6(5)/6:3/7:5 победа над Танаси Кокинакис во второто коло на Австралија опен, во меч кој траеше речиси шест часа (5:45 поточно) и заврши по 4 часот наутро на терените во Мелбурн.

dobivaj vesti na viber

Во меч кој сигурно ќе се памети, 35-годишниот Мареј, кој да потсетиме игра со „метален“ колк по операцијата пред неколку години, не се предаде до крај иако и во првото коло играше пет часа, и успеа да се врати од два сета негатива против домашниот фаворит.

По победата во најдолгиот меч во неговата богата кариера, Мареј ќе игра со 24. носител на гренд слемот, Роберто Баутиста Агут во третото коло.

Можете да прочитате

Шефот на Ла лига: Мбапе и Халанд може да дојдат во Реал, но не и во Барса

Ред бул го покажаа новиот „ѕвер“ и потврдија партнерство со Форд од 2026

Клоп за трошењето на Челси: Не кажувам ништо без адвокат!