Утрински Весник
Свет

(Видео) Смртоносно стампедо пред стадион во Ирак: Луѓе се туркаат и врискаат

(Видео) Смртоносно стампедо пред стадион во Ирак: Луѓе се туркаат и врискаат

Во стампедо пред стадион на југот на Ирак денеска, најмалку две лица загинаа, а неколку десетици се повредени, соопштија здравствените власти.

dobivaj vesti na viber

Трагедијата се случи кога се собраа гледачите на финалниот натпревар на првиот меѓународен фудбалски турнир во оваа земја во последните четири децении.

Официјалната агенција ИНА јави дека дел од повредените во стампедото пред меѓународниот стадион „Басра“ се во критична состојба, пренесе АП. Докторот од локалната болница изјави дека загинале две лица, а 38 се повредени, а некои се отпуштени од болница. Тој сакаше да остане анонимен бидејќи не е овластен да зборува со медиумите.

Министерството за внатрешни работи ги повика лицата кои немаат билети за финансискиот натпревар да го напуштат просторот на стадионот, бидејќи објектот е полн и сите порти се затворени.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина