Утрински Весник
Македонија

Меџити: ДУИ работи против интересот на граѓаните за остварување политички цели

Алијанса за Албанците нема да дозволи тројански коњи на ДУИ да бидат дел од партијата. Министерот за здравство Фатмир Меџити на брифингот со новинарите денеска јасно порача дека неговата партија е силна и обединета и расчистува со неистомислениците.

„Сега конечно е јасно кои се вистинските членови на Алијанса кои работат чесно и стојат зад иделогијата на партијата, а кои биле тие кои заради лични интереси решиле да кумуваат со ДУИ во политиката. Алијанса за Албанците е сега обединета и посилна. Toa e така затоа што конечно граѓаните и симпатизерите може да направат разлика и да бидат сигурни дека нема да имаме тројански коњи на ДУИ кои ќе ја уништат партијата“- вели Меџити.

Според министерот за здравство, ДУИ преку нивните министри од кои зависат многу работи и решенија, наместо да работеле во интерес за граѓаните, ги политизирале процесите. Меџити вели дека таквото функционирање на ДУИ, наишло на поддршка и од членови на неговата партија.
Се покажа дека ДУИ преку нивните министри од кои зависат многу работи и решенија, до крај реши да политизира. Реши до крај да оди против интересот на граѓаните, пациентите и здравствените работници, а да го штити својот личен партиски интерес. Ама тоа е разликата меѓу оние како мене кои работат само на решенија и оние кои ги интересира само политика“-изјави Меџити.

Меџити вели дека во Алијанса за Албанците нема никаков раскол, ниту поделба, туку расчистување со сојузниците на ДУИ.

„Сега конечно е јасно кои се вистинските членови на Алијанса кои работат чесно и стојат зад иделогијата на партијата, а кои биле тие кои заради лични интереси решиле да кумуваат со ДУИ во политиката. Алијанса за Албанците е сега обединета и посилна“-вели Меџити.

Можете да прочитате

(Видео) Професор Додовски со поддршка за втор мандат на Пендаровски

Утрински Весник

167 санкционирани возачи во Скопје, 42 за брзо возење

Синоќа во Битола и битолско казнети 18 пијани возачи