Утрински Весник
Македонија

Матичните доктори нема да работат од 12 до 16 часот во знак на револт поради убиството на колега

Uploads Thumbs Resize 800x420 631755.jpg

Матичните лекари во Македонија денеска од 12 до 16 часот нема да работат во знак на револт поради убиството на нивниот колега лекар кој беше пронајден мртов со убодни рабни на паркингот пред поликлиниката Железара во Скопје, каде имал своја ординација. Лекарот Ацо Трпковски беше пронајден мрвот со неколку убодни рани во неговото возило во четвртокот вечерта. Претседателката на здружението на матични доктори, Лидија Чолкакова Дервишова, кажа дека е неопходно да се донсе закон за докторската дејност во која ќе се дефинифираат условите, правата и должностите на лекарите. И Лекарската комора реагираше со барање од надлежните брзо да се расчисти убиството на лекарот.

Можете да прочитате

ЦУК: Со хеликоптерска помош ренџерите гасат пожар на Шара

Костадиновска – Стојчевска: Младите имаат право на спокојна и достинствена иднина

Спасовски: Кумановци најдобро знаат со Стево имаме европска иднина, а со лажните патриоти повторна изолација