Утрински Весник
Магазин

Во оваа држава разводот е незаконски

Koi Se Najchestite Prichini Poradi Koi Zhenite Baraat Razvod Www.kafepauza.mk .jpg
Ss2

Студија спроведена за 2024 година покажува нови податоци за разводите. Статистиката се однесува на САД, а истражувањето е објавено во Форбс.

Според студијата, стапката на разводи е поголема кај паровите кои живееле заедно пред бракот.

Ss1

Повеќето луѓе го обвинуваат партнерот за разводот. Имено, 66% од разведените мажи сметаат дека другата страна требало повеќе да се потруди да го спаси бракот, додека 74% од жените го мислат истото.

Исто така, ризикот од развод се зголемува за 75% ако паровите имаат разведени пријатели. Многу луѓе се премажуваат по разводот, а веројатноста за распад на бракот се зголемува со секој следен повторен брак. Дури 73% од третите бракови завршуваат со развод. Помалку се шансите разведените да се помират, па 6% од разведените парови повторно се венчаат еден со друг.

Дури 40% од браковите вклучуваат барем една личност која претходно била во брак.

Шри Ланка има најниска стапка на разводи во светот, а Филипините се единствената земја, заедно со Ватикан, каде што разводот е незаконски.

Во однос на професиите, келнерите и стјуардесите имаат највисока стапка на разводи, додека актуарите и физичарите се фалат со најниска стапка на разводи.

Ss1

Можете да прочитате

Вишната го намалува крвниот притисок

Дејвид Бекам ја изнесе на грб сопругата Викторија од роденденската забава

Една од најпопуларните атракции во Барселона „избришана“ од Гугл и Епл Мапс